PTA Board

PTA Officers and Committee Chairs

Email the PTA President at mistralpta@gmail.com

PTA Officers

  • President: Sara Kopit-Olson
  • Executive Vice President: Ben Orbach
  • Recording Secretary: Dawn Diaz
  • Treasurer:  Tania O'Connell
  • Financial Secretary: Scott Hobin
  • Historian: Eilish Byrne
  • Parliamentarian: VACANT
  • Auditor: VACANT
  • School Principal: Tabitha Miller
  • Teacher Representative: Sandra Sainz

PTA Committee Chairs & Leads
  • Padres Trabajando Juntos:  Makenzie Gallego, Rosalia Gil
  • After-School Enrichment Committee: Sam Connell, Ben Levitt
    • Chess Club Committee: Chris Cosner
  • Communications Committee:  Kristin McGuire-Husky
    • Konstella Lead: Tricia Lackey
    • Website Lead: Jeff Bailey
    • Konstella-School Coordinator Shannon Wilkowski
  • Community Events Committee: April Julson
    • Camping Trip Lead: Doug Williams
    • Class Posting:  Marilyn Wong
    • Dia de los Muertos Lead: VACANT
    • Ice Skating Party Lead: Michelle Schaal, April Julson
    • Share Fair Lead:  Joanna Weadon
    • Spirit Wear Lead: April Murphy
    • Staff Appreciation Week Lead:  VACANT
    • Tasting Week Lead: Agnes Berthillier
  • Emergency Response & Campus Safety Committee: Pamela Lane
  • Field Trips Committee: Peggy Prendergast

  • Fundraising Committee: Trish Gilbert
    • Box Tops Lead: Jill Rakestraw
    • Cash Cards Lead: Stephanie Downey
    • Retailer Programs:  Jean Kim
    • Class Posting Committee: Marilyn Wong
    • Employer Match Lead: Kjell Stenberg
    • Grant Writing Lead: Kjell Stenberg
    • Silent Auction Committee: VACANT
  • Hospitality Committee: Deb Henigson
  • Learning Challenges Committee: Agnes Berthillier
  • Membership Committee: VACANT
  • Middle School Liaison: Trish Gilbert
  • Outdoor Learning Committee: Shelly Kosak, Jose Alberto Peña
  • Parent Education Committee: Kris Geering
  • Parent Volunteer Committee: VACANT
  • Project Cornerstone Committee: Sarah McPhie, Dana Palmer, Dara Tynefiled
  • New Family Recruiting Committee: Laura Berman
  • Room Parent Committee:  VACANT
  • School Site Council Liaison: VACANT

  • Science, Technology, Engineering, and Math (STEM) Committee: Susanna Mlynarczyk-Evans
    • Hour of Code Lead: Happy Evans
    • Math Night Lead: Julia Wilkowski
    • Science Fair Lead: Jana Anders
  • Summit Club: Jenna Adams